Čo by ste mali vedieť o Vancouveri

19 vecí, ktoré by ste mali vedieť, pred tým ako sa odsťahujete do Vancouveru

19 věcí o životě v Kanadě

Keď sa máme sťahovať na nové miesto, sú vždy určité veci, ktoré by sme si priali vopred vedieť. V tomto článku sa dozviete užitočné informácie o zdravotnej starostlivosti, vízach, doprave, ubytovaní, práci, financiách, životnom štýle a omnoho viac.

 

 

1.Ubytovanie

Pokiaľ si chcete ubytovanie zohnať až na mieste, zariaďte si krátkodobé ubytovanie napríklad cez Airbnb alebo Couchsurfing (zdarma) - ktoré budete mať rezervované na pár prvých dní. Prenájom bytu vo Vancouveri nie je samozrejme lacnou záležitosťou. Cena sa odvíja od lokality, blízkosti centra, zariadenia, stavu atď. Na začiatok musíte zaplatiť prenájom a aj depozit, čo je činí polu nájmu. Čo je zahrnuté v cene, sa líši od každého prenájmu.

O niečo jednoduchšie býva nájdenie spolubývania (share accommodation). Väčšinou ušetríte aj platbu za depozit. Dávajte si však pozor na podvody! Nikdy neposielajte peniaze vopred osobe, ktorú ste ešte nevideli, pokiaľ ste nepodpisovali zmluvu alebo neobdržali kľúče. Môžete skúsiť kontaktovať aj realitné agentúry. Berú si síce peniaze sa sprostredkovanie, ale niekedy môžete mať šťastie a dostať veľmi dobrú ponuku. Aj keď to pre nás nie je veľmi typické, vo Vancouveri sa najviac ponúkajú byty v pivniciach. Mnohí majitelia nedávajú ponuku ani na internet a inzerát vyvesia priamo do okna. Keď teda pôjdete okolo a náhodou na niečo narazíte, neváhajte hneď volať alebo klopať. Je možné, že vás ihneď pozvú na prehliadku.

2.Kanadská SIM karta

ZZariadiť si SIM kartu v Kanade nie je “big deal”. Nie je možné si len tak predplatiť nejaké služby, ale musíte u takmer všetkých spoločností podpísať zmluvu. Výhodou je, že zmluvu môžete kedykoľvek zrušiť.

3.Mobilné dáta

Ste zvyknutí na svojom mobilnom zariadení využívať využívať viac ako 1GB dát mesačne? V Kanade to nie je úplne štandard. Naviac na mnohých miestach, ktoré sú rozlohou väčšie (štadióny, kultúrne domy, atď) nie je dostatočný signál, takže vám dáta budú k ničomu. Kanaďania ale nelenia a na zlepšení služieb stále pracujú. Kanada vám to kompenzuje tým, že väčšina miest ponúka wifi.

4.Číslo sociálneho poistenia (SIN)

Je to deväťmiestne číslo, ktoré je nutné pre prácu v Kanade, alebo k prístupu rôznych programov a benefitov, preto sa bez neho nezaobídete.

5.BCID karta

Je to v podstate doklad totožnosti, ktorý vám umožní napr. založiť bankový účet alebo ju môžete používať namiesto pasu či vodičského preukazu, ktorý by ste museli inak doložiť v mnohých reštauračných zariadeniach, kluboch, atď.

6.Platby

Pokiaľ vo Vancouveri plánujete zostať dlhšiu dobu, určite sa vám bude hodiť kanadský účet. Samotné vybavenie je väčšinou celkom jednoduchý proces. Zaberie vám to zhruba 30 minút. Takisto rýchlo zistíte, že sa nezaobídete bez kreditnej karty, keďže na mnohých miestach neakceptujú debetné karty. Pozor na vysoké poplatky za prečerpanie limitu na účte.

7.Compass card

Pokiaľ si nechcete zakaždým kupovať lístok na MHD, vybavte si Compass kartu. Stojí iba 6$ a môžete ju každodenne používať na autobus alebo vlak. Zakúpiť si ju môžete takmer v každom lokálnom obchode alebo aj v automatoch na staniciach metra.

8.Uber

Napriek tomu, že sa je Uber v mnohých krajinách už dlhé roky populárny, vo Vancouveri ste túto službu nemohli využiť až do januára 2020. Napriek spusteniu služby je však vodičov služby Uber ešte stále pomerne málo, takže čakacia doba je pomerne dlhá a sústreďuje sa najmä v centre mesta a nie už tak veľmi v prímestských častiach.

9.Dane

PZakaždým, keď sa budete pozerať na cenu (či už v reštaurácii, obchode s potravinami alebo s oblečením), pripočítajte si k nej ešte daň. Uvedené ceny totiž nikdy nie sú konečné. Nezabúdajte na to ani pri platbe šekom či voucherom.

10.Bary

Pokiaľ si plánujete zájsť do baru na drink, musíte vyčkať na usadenie k stolu. Existuje pár výnimiek, ale väčšinou nie je zvykom vojsť do miestnosti a zamieriť si to rovno k baru. Na druhú stranu sa nemusíte obávať čašníkovej nepozornosti. Zakaždým, keď budete mať takmer dopité, budete rýchlo obslúžení. Takisto je dobré si uvedomiť, že v Amerike je bežné daž obsluhe sprepitné 10%-20% z celkovej ceny účtu. Našťastie aj tu fungujú tzv. “Happy hours“ ☺, takže pokiaľ vychytáte ten správny čas, môže vás drink vyjsť na polovicu.

11.Výplaty

Vancouver je skvelé mesto pre život, ale zároveň jedno z najdrahších miest na svete. Na druhú stranu aj vás príjem bude ďaleko vyšší ako v SR, takže pokiaľ extrémne neutrácate, tak si život v Kanade užijete naplno.

12.Práca servírky/čašníka

Ak neviete, akou prácou v Kanade začať, servírka/čašník by mohol byť dobrý štart. Základný plat je síce nízky (od 12$/h), ale je to z dôvodu, že dostanete sprepitné. Výsledná čiastka vášho zárobku je potom celkom slušná (pokiaľ napr. pracujete v nejakom rušnom bare).

13.Počasie

Buďte pripravení na to, že počasie vo Vancouveri je veľmi premenlivé. Často tam prší, takže si nezabudnite do kufra pribaliť vhodné oblečenie. Klíma je skôr mierna. V lete je tam skvele, mesta má viac slinežného svitu ako pobrežie. Jeseň a zima sú skôr mokré a zatiahnuté. V blízkosti Cypress, Grouse a Seymour v zime sneží, čo vytvára skvelé podmienky pre zimné športy.

14.Mesto pre život

Vancouver je považovaný za jedno z najlepších miest pre život. Hory, oceán, neuveriteľné výhľady, odlišné kultúry a najrôznejšie zákutia s vlastnou osobitou atmosférou a charakteristickými znakmi tvoria naozaj ideálne podmienky. Pokiaľ plánujete mesto trochu spoznať, vychutnať si známe atrakcie a miesta, bude vás to samozrejme niečo stáť. Na druhú stranu je tu mnoho miest, kde sa môžete pozrieť zadarmo - anpr. Pešie výlety alebo umelecká galéria v utorok večer (počítajte s frontami). Odporúčame sledovať zľavové portály. Vyplatí sa aj každoročný preukaz určitých atrakcií (pokiaľ máte pobyt na dlhšiu dobu), Plno festivalov sa odohráva prevažne v lete, kedy sú všetky víkendy kultúrne veľmi nabité.

15.Drahé zdravotníctvo

Toto je reálny fakt. Výhoda je, že o kliniky nie je núdza, preto si nemusíte dopredu zajednávať s lekárom schôdzku. Druhá vec je, že za veľmi krátku prehliadku zaplatíte aj 200 dolárov. Ak máte poistenie, malo by to byť kryté.

16.Na skok z mesta

Pokiaľ sa potrebujete nutne vrátiť na chvíľu domov alebo chcete cestovať mimo mesto a máte working holiday víza alebo študentské víza, potom by to nemal byť žiadny problém. Jediné, čo potrebujete je pas a pracovné povolenie. Pokiaľ cestujete do USA, nezabudnite si vybaviť povolenie ESTA.

17.Filmová scéna

Vo Vancouveri sa denne natáčajú filmy a TV seriály. Mohli by ste poznať napríklad 50 odtieňov šedej Ja robot, Fantastická štvorka, Muž z ocele, Deadpool. Pokiaľ chcete vedieť, čo sa deje zajtra alebo v nasledujúcich mesiacoch, sledujte YVRshoots.

18.Vodičský preukaz

V Kanade majú trochu iné značenie, preto je nutné previesť si váš vodičský preukaz na preukaz “B.C”.

19.Doprava autom a na bicykli

Potrebujete auto? Nemusíte ho hneď kupovať. Existujú autá “Car 2 go” alebo “Evo”, ktoré môžete za malý poplatok využívať.

Veľmi dobre tu fungujú aj požičovne bicyklov. Mesto ponúka pre cykloturistiku skvelé podmienky, preto mnoho ľudí preferuje predovšetkým tento spôsob prepravy.




Štúdium v Kanade, víza do Kanady, práca v Kanade 4.9/5 8
Spracovávame súbory cookies. Pomáhajú nám k správnemu fungovaniu webovej aplikácie, k poskytovaniu funkcií sociálnych sietí, personalizácii obsahu a inzercie a k analýzam jeho návštevnosti. Používaním webu súhlasíte s ich užívaním.