MÔŽEM V KANADE PRACOVAŤ?
V Kanade pracovať môžeš, ale potrebuješ k tomu zodpovedajúci druh víz. Také vízum, na ktoré môžeš v Kanade legálne pracovať, je pracovné vízum alebo Working Holiday vízum. Pracovné vízum však môžeš získať takmer výhradne na základe konkrétnej ponuky od kanadského zamestnávateľa. Ďalšie možnosti, ako v Kanade pracovať, sú Co-Op programy, kedy polovicu pobytu študuješ a polovicu absolvuješ platenú stáž.
UŽ NEMÔŽEM ŽIADAŤ O WHV, MÁM INÚ MOŽNOSŤ, AKO V KANADE LEGÁLNE PRACOVAŤ?
Pokiaľ už máš viac ako 35 alebo z iného dôvodu nemôžeš získať WHV, potom môžeš ešte požiadať o pracovné vízum. Bohužiaľ je to ale zložitejší proces. Pre dospelého človeka je pomerne obtiažne získať pracovné povolenie do Kanady. Obvykle je možné povolenie získať iba na základe pracovnej ponuky od kanadského zamestnávateľa. V takom prípade si môžeš o pracovné vízum žiadať na Veľvyslanectve Kanady vo Viedni. Tvoju žiadosť bude pravdepodobne skúmať Human Resources and Skills Development Canada (HRSDC) úrad, ktorý posúdi, či miesto, ktoré ti bolo ponúknuté, nemôže prvotne obsadiť kanadský občan.
AKÉ DRUHY PRÁCE SÚ V KANADE NAJČASTEJŠIE A AKÉ JE ICH PLATOVÉ OHODNOTENIE?
Druh práce pomerne dosť závisí od oblasti, kam sa vydáš. Vo všetkých väčších mestách a turistických oblastiach ale nájdeš prácu v oblasti cestovného ruchu, pohostinstva, služieb a pomocné práce. Časté pozície sú čašník, barman, recepčná, chyžná, predavač, práca v domácnosti alebo výpomoc na záhrade a pod. Pozície sa líšia podľa náročnosti aj podľa platového ohodnotenia, ktoré je od $9 do $20 za hodinu.
KEDY JE NAJLEPŠIE VYCESTOVAŤ DO KANADY ZA PRÁCOU?
To opäť závisí na tom, do akej oblasti sa chystáš. Pokiaľ by si chcel pracovať v zimných strediskách, je dobré byť v Kanade koncom októbra, aby si mal dostatok času na zohnanie práce na zimu. Pracovné tímy do veľkých hotelov a rezortov sa utvárajú začiatkom novembra. Pokiaľ nechceš tento druh práce, potom odporúčame do Kanady doraziť koncom apríla / začiatkom mája, ešte pred vypuknutím hlavnej letnej sezóny.
NA AKEJ JAZYKOVEJ ÚROVNI MUSÍM BYŤ, ABY SOM MOHLA V KANADE PRACOVAŤ?
Jazyková náročnosť jednotlivých pracovných pozícií sa samozrejme líši. Pokiaľ budeš robiť chyžnú, tak ti stačí základná znalosť angličtiny. Pokiaľ sa budeš chcieť vykonávať prácu, pri ktorej je potrebné viac komunikovať (napr. predavač, asistent v obchode, čašník, recepčný), bude požadovaná minimálna úroveň úroveň Intermediate (pokročilý).
AKÚ LOKALITU ZVOLIŤ PRE SVOJ POBYT?
To záleží na tvojich osobných preferenciách a takisto kedy do Kanady chceš vycestovať. Najviac pracovných ponúk je vo veľkých mestách, ako je Vancouver, Toronto alebo Calgary.
ČO SI MUSÍM ZARIADIŤ, ABY SOM MOHOL/MOHLA V KANADE PRACOVAŤ?
Určite musíš začať s vybavovaním víz, ktoré ťa oprávňujú v Kanade legálne pracovať. Potom si budeš musieť vybaviť v Kanade číslo sociálneho poistenia, tzn. SIN číslo. Väčšina zamestnávateľov ti asi bude chcieť peniaze posielať na kanadský bankový účet, takže je dobré si ho založiť. Takisto si musíš vybaviť zdravotné poistenie.